Згідно з рішенням Єврокомісії, Україна впроваджує процедуру верифікації експорту для чотирьох ключових сільськогосподарських культур: пшениці, ріпаку, кукурудзи та соняшнику, адресуючи це рішення до п’яти сусідніх країн Європейського Союзу. Міністр аграрної політики України М. Сольський оголосив про це на зустрічі з міністрами сільського господарства Польщі, Чехії, Угорщини та Словаччини.
Згідно з новими правилами, Україна видаватиме ліцензії для експорту сільськогосподарських культур протягом 30 днів після отримання заявки на експорт, і в цей час інформуватиме Єврокомісію та органи влади відповідної країни про отримання заявки. Це рішення було затверджено українським урядом, і експорт до зазначених країн тепер можливий тільки після схвалення.
Цей механізм експорту, який вимагає узгодження з сусідніми країнами, визнається максимально зрозумілим і конструктивним, оскільки він враховує інтереси всіх сторін. Україна вже надіслала пропозиції щодо роботи цього механізму до сусідніх країн і чекає на відповідь, однак наразі тільки Румунія офіційно відповіла.
Міністр М. Сольський висловив подяку сусіднім країнам за їхню готовність знаходити конструктивні рішення, незважаючи на складні обставини. Продуктивні переговори та діалог вважаються ключовими факторами в регулюванні цієї ситуації та забезпеченні стабільності в аграрному секторі всіх країн.
Нагадаємо, що після 15 вересня Єврокомісія скасувала заборону на імпорт українських сільськогосподарських продуктів до Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. Проте, це рішення спричинило зміни в шляхах транзиту, і зараз 60% усіх перевезень агропродукції з України проходять через Румунію, використовуючи порти Дунаю і Констанци. Єврокомісар з питань транспорту Адіна Велян висловила надію на збільшення транзиту до 4 млн тонн на місяць, але зазначила, що не всі потужності використовуються повністю, і існують різні причини, що пояснюють цю ситуацію